історична довідка

Донецький регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» (ДРЦ «Інваспорт») – структурний підрозділ управління фізичної культури та спорту Донецької облдержадміністрації.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1992 № 31 “Про комплексну програму вирішення проблем інвалідності в Україні” та створенні у всіх регіонах України обласних центрів інвалідного спорту, постанови комітету з фізичної культури та спорту облдержадміністрації та Донецької обласної ради незалежних галузевих профспілок 15.03.1993 в м. Торезі був створений обласний центр інвалідного спорту «Інваспорт».

З метою координації роботи з особами з інвалідністю Донецької області з 01.03.1996 обласний центр переведений у м. Донецьк.

Рішенням Донецької обласної ради від 29.06.1996 центр прийнятий в обласну комунальну власність. Розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації від 23.02.2000 № 129 затверджено Положення Донецького обласного центру «Інваспорт» у новій редакції.

У 2012 році рішенням Донецької обласної ради № 6/8-215 Донецький обласний центр «Інваспорт» перетворено в Донецький регіональний центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» (ДРЦ «Інваспорт»).

З метою продовження діяльності ДРЦ “Інваспорт” був змушений тимчасово змінити місцезнаходження і після перереєстрації з 02.12.2014 базується за новою адресою: 84511, м. Бахмут, вул. Садова, 137.

Основні завдання діяльності центру:

– забезпечення розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю на регіональному рівні;
– поліпшення організації фізкультурно-оздоровчої, реабілітаційної та спортивної роботи серед людей з обмеженими фізичними можливостями, зміцнення їх здоров’я;
– залучення осіб з інвалідністю з порушенням слуху, зору, інтелекту та ураженням опорно-рухового апарату різного віку до активного способу життя, інтеграції та адаптації їх у сучасне суспільство;
– підготовка спортсменів-з інвалідністю вищої спортивної майстерності.

В області функціонують:

– фахівці ДРЦ «Інваспорт» працюють у 3 містах області: Краматорськ, Маріуполь, Слов’янськ;
– 6 спортивних клубів осіб з інвалідністю в містах області: Авдіївка – 1, Маріуполь – 2, Мирноград – 1, Покровськ – 1, Слов’янськ – 1;
– 3 спортивні федерації за нозологіями: з порушеннями слуху, зору та з ураженням опорно-рухового апарату;
– організована робота спортивних секцій у містах і районах області з охопленням близько 4,0 тис. чол. (для порівняння з 1993 роком – займалося 393 чол.);
– функціонують реабілітаційні групи з охопленням близько 4,3 тис. осіб з інваліднісю (1993 рік – 287 чол.).

Види спорту, які культивуються в центрі «Інваспорт»: плавання, легка атлетика, фехтування на візках, баскетбол, волейбол, волейбол сидячи, велоспорт, армспорт, дзюдо, карате, теніс, настільний теніс, теніс на візках, волейбол сидячи, спортивні танці на візках, боулінг, пауерліфтинг, футзал, футбол, голбол, шашки, шахи, бочча, дартс, стрільба кульова, армспорт, риболовний спорт, спортивний туризм.

За 2020 рік проведено 33 заходи із залученням близько 549 спортсменів з інвалідністю (1993 рік – 8 заходів за участю 200 чол.).

Досягнення центру:

Паралімпійські ігри 1996 року (США) – 1 золота, 1 срібна медаль;
Паралімпійські ігри 2000 року (Австралія) – 2 золотих, 2 срібних, 2 бронзових медалі;
Паралімпійські ігри 2004 року (Греція) – 11 золотих, 4 срібних, 7 бронзових медалей;
Паралімпійські ігри 2008 року (Китай) – 2 золотих, 6 срібних, 11 бронзових медалей;
Паралімпійські ігри 2012 року (Великобританія) – 5 золотих, 3 срібних, 5 бронзових медалей;
Паралімпійські ігри 2016 року (Бразілія) – 4 золотих, 1 срібна, 7 бронзових медалей;
Всесвітні ігри глухих 1997 року (Данія) – 1 бронзова медаль;
Дефлімпійські ігри 2001 року (Італія) – 1 бронзова медаль;
Дефлімпійські ігри 2005 року (Австралія) – 1 срібна медаль;
Дефлімпійські ігри 2009 року (Тайвань) – 2 золотих, 1 срібна, 3 бронзових медалей;
Дефлімпійські ігри 2013 року (Болгарія) – 1 золота, 4 срібні, 3 бронзових медалей;
Дефлімпійські ігри 2017 року (Туреччина) – 1 золота, 1 срібна, 3 бронзових медалей;
Зимові Дефлімпійські ігри 2019 року (Італія) – 1 золота, 1 срібна медаль.

За роки роботи центром підготовлено:

– Заслужених працівників фізичної культури і спорту України – 11 чол.
– Заслужених тренерів України – 19 чол.;
– Заслужених майстрів спорту України – 25 чол.;
– Майстрів спорту України міжнародного класу – 53 чол.;
– Майстрів спорту України – 124 чол.

Спортсмени з інвалідністю Донецької області та їх тренери нагороджені 75 державними нагородами. Заслуженому майстру спорту з плавання Віктору Смирнову присвоєно звання Героя України з врученням ордена “Золота зірка”.

Кількість членів збірних команд України у 2021 році з видів спорту – 78 осіб, у т.ч.: основний склад – 50, кандидатів – 19, резерв – 9.

У своїй роботі центр співпрацює з керівниками органів управління фізичною культурою і спортом виконкомів міських рад, райдержадміністрацій та військово-цивільних адміністрацій, управліннями та департаментами облдержадміністрації (департамент освіти і науки, управління сім’ї та молоді, департамент праці та соціального захисту населення), Донецьким відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, керівниками спортивних клубів осіб з інвалідністю, реабілітаційних центрів, обласними товариствами осіб з інвалідністю по зору – УТОС, слуху – УТОГ, Донецькою обласною організацією людей з інвалідністю, з громадськими організаціями осіб з інвалідністю, зі спецшколами-інтернатами з питань проведення спортивних змагань, свят, спільних нарад, семінарів, відправки команд на змагання, проводи й зустрічі переможців міжнародних та всеукраїнських змагань та ін.