Аналіз та підсумки діяльності ДРЦ «Інваспорт» у I півріччі 2018 року

Забезпечення розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, їх залучення до активного способу життя, інтеграція та адаптація в сучасне суспільство, підготовка та виховання спортсменів з видів спорту регіонального, всеукраїнського рівня та вищої майстерності на території Донецької області здійснює Донецький регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт».

ДРЦ «Інваспорт» будує свою роботу згідно з діючим законодавством України щодо додержання прав осіб з інвалідністю, створення сприятливих умов для їх життєдіяльності і для подальшого розвитку паралімпійського та дефлімпійського руху в Україні.

Основним завданням центру є забезпечення розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю на регіональному рівні. За умов, що склалися в регіоні, центр поновив свою діяльність в м. Бахмут і поступово намагається покращувати роботу в плані збільшення кількості людей, залучених до занять фізичною культурою і спортом, та збільшення кількості спортивних заходів обласного рівня. Аналізуючи останні три роки діяльності, центр поступово просувається в цьому напрямку. В 2015 році було проведено 17 заходів за участі 390 учасників; в 2016 – 22 заходи за участі 671 учасника; у 2017 – 29 заходів за участі 945 учасників.

На початку 2018 року ДРЦ «Інваспорт» розробив та затвердив новий логотип центру. Продовжив забезпечення участі спортсменів у змаганнях країни та світу. 273 спортсмена області взяли участь у 72 всеукраїнських заходах, а саме 146 – у 22 змаганнях і 127 – у 50 навчально-тренувальних заходах. На цих змаганнях було виборено 103 золотих, 46 срібних та 49 бронзових медалей з різних видів спорту. У 13 міжнародних змаганнях 15 наших спортсменів захищали честь Донеччини. В скарбничку країни вони здобули 11 золотих, 3 срібних та 3 бронзові нагороди.

Протягом І півріччя 2018 року центр вже провів 16 обласних заходів, у тому числі 7 змагань за участі 334 спортсменів та 9 навчально-тренувальних зборів за участі 51 спортсмена.

В цьому році вперше після трирічної перерви і переїзду ДРЦ «Інваспорт» до м. Бахмут відновився щорічний Відкритий турнір Донецької області з плавання на призи Героя України Віктора Смирнова серед дітей з вадами зору, слуху та ураженням опорно-рухового апарату. В лютому на дводенний турнір до Комунального закладу «Фізкультурно-оздоровчий комплекс м. Слов’янська» прибуло 120 плавців з Волинської, Запорізької, Київської, Луганської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Харківської областей, м. Києва та міст Донецької області: Маріуполя, Слов’янська, Сіверська, Соледару, Миколаївки.

Вперше після переїзду ДРЦ «Інваспорт» став організатором чемпіонату України з легкої атлетики серед спортсменів з розумово-фізичними вадами, вадами зору та ураженням опорно-рухового апарату. Впродовж двох днів на базі спорткомплексу «Стадіон «Металург» м. Бахмут 204 спортсмени з 23 областей та м. Києва демонстрували свою майстерність.

Проведення таких масштабних заходів додають працівникам центру досвіду в роботі та проведенні змагань. Але поряд з цим і висвітлюють недоліки та проблеми.

Останнім часом колектив центру приділяє особливу увагу покращенню якості проведення змагань. Для цього збільшується кількість навчально-тренувальних зборів, впроваджуються види спорту, які раніше не культивувались в області, проводяться виїзди в міста та райони з метою надання практичної допомоги на місцях і таке інше. Адже якість змагань –  це не тільки їх спортивна складова, а побутові умови, в яких перебувають спортсмени з вадами. На превеликий жаль, ще не скрізь створені умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціального призначення та інженерно-транспортної інфраструктури, забезпечення вільного їх пересування в населених пунктах області і країни загалом. Саме при проведенні чемпіонату України і Кубків України серед осіб з інвалідністю в м. Бахмуті центр стикнувся з проблемою розселення учасників цих заходів. І це не тільки недостатня кількість готелей і хостелів, а саме їх оснащення елементами доступності. Ця проблема стає гострішою за умови проведення змагань серед осіб з ураженням опорно-рухового апарату, особливо візочників.

Дуже своєчасним з огляду застосування в Україні реформи децентралізації влади і передачі від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності є прийняття закону та внесення змін до Закону України “Про освіту” – про інклюзивне навчання. Проблема розвитку та підготовки дітей з інвалідністю до професійного спорту є дуже актуальною. Але прийняття закону не сформувало механізму залучення дітей з вадами до занять спортом та розвитку їх фізичних здібностей. Ще гостріше постає проблема забезпечення безперешкодного доступу до закладів дітей з порушеннями опорно-рухового апарату, зокрема тих, що пересуваються на візках, та дітей з порушеннями зору. А відсутність механізму та умов для впровадження інклюзивної освіти гальмує сам розвиток та підготовку спортсменів з інвалідністю до професійного спорту.

З метою залучення нових бажаючих до занять спортом серед осіб з інвалідністю, популяризації та відкритості діяльності центру, у березні місяці був створений та введений у дію офіційний сайт центру за адресою: invasport.dn.ua. На ньому розміщена детальна інформація щодо діяльності центру: історія з часів заснування, структура та склад працівників, законодавча база, календарний план, відомості про видатних спортсменів та тренерів регіону, фото- та відеогалереї та багато іншого. За чотири місяці на сайті було висвітлено більше 50 інформаційних статей стосовно проведення спортивних заходів різного рівня (чемпіонати та Кубки міст, області, України, Європи та світу) та участі атлетів Донеччини у цих заходах. За цей період сайт відвідали близько двох тисяч унікальних користувачів. Також найактуальніша інформація щодо участі спортсменів у змаганнях публікується у групі ДРЦ «Інваспорт» у соціальній мережі Facebook, а на сайті Youtube висвітлюються відеофрагменти змагань.

Підсумовуючи вищенаведене, у першому півріччі 2018 року ДРЦ «Інваспорт», в цілому, виконав заплановані згідно програм та календарного плану спортивних заходів показники, але залишилася низка проблемних питань у містах та районах, які будуть вирішуватися протягом заключної частини року.

admin