Аналіз та підсумки діяльності ДРЦ “Інваспорт” за І півріччя 2019 року

Основним завданням ДРЦ «Інваспорт» є забезпечення розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю на регіональному рівні. За умов, що склалися в регіоні, центр здійснює свою діяльність в м. Бахмут і поступово намагається покращувати роботу в плані збільшення кількості людей, залучених до занять фізичною культурою і спортом, та збільшення кількості спортивних заходів обласного рівня. Аналізуючи останні чотири роки діяльності, центр поступово просувається в цьому напрямку. У 2015 році було проведено 17 заходів за участі 390 осіб; в 2016 – 22 заходи за участі 671 особи; у 2017 – 29 заходів за участі 945 чоловік, а у 2018 – 31 за участі 1008 спортсменів.

У першому півріччі 2019 року ДРЦ «Інваспорт» продовжив забезпечення участі спортсменів у змаганнях країни та світу. 258 спортсменів області взяли участь у 80 всеукраїнських заходах, а саме 106 – у 23 змаганнях і 152 – у 57 навчально-тренувальних зборах. На цих змаганнях було виграно 86 золотих, 36 срібних та 46 бронзових медалей з різних видів спорту. У 11 міжнародних змаганнях 22 наших спортсмени захищали честь Донеччини. В скарбничку країни вони додали 6 золотих, 9 срібних та 4 бронзові нагороди. 5 спортсменам присвоєні звання Майстрів спорту України, 10 – КМСУ, 14 – дорослі розряди, а 36 – юнацькі.

Протягом І півріччя 2019 року центр вже провів 13 обласних заходів, у тому числі 6 змагань за участі 324 спортсменів та 7 навчально-тренувальних зборів за участі 46 спортсменів.

В цьому році знов був проведений щорічний Відкритий турнір Донецької області з плавання на призи Героя України Віктора Смирнова серед дітей з вадами зору, слуху та ураженням опорно-рухового апарату. В лютому на дводенний турнір до Комунального закладу «Фізкультурно-оздоровчий комплекс м. Слов’янська» прибуло 132 плавці з Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Харківської областей, м. Києва та міст Донецької області: Маріуполя, Слов’янська та Соледару.

ДРЦ «Інваспорт» став організатором чемпіонату та Кубку України з легкої атлетики серед спортсменів з розумово-фізичними вадами, вадами зору та ураженням опорно-рухового апарату у приміщенні та на повітрі. На базі стадіону «Металург» м. Бахмут у них взяли участь 88 спортсменів з 19 регіонів, які демонстрували свою майстерність.

Проведення таких масштабних заходів додають працівникам центру досвіду в роботі та проведенні змагань. Але поряд з цим і висвітлюють недоліки та проблеми.

Останнім часом колектив центру приділяє особливу увагу покращенню якості проведення змагань. Для цього збільшується кількість навчально-тренувальних зборів, впроваджуються види спорту, які раніше не культивувались в області, проводяться виїзди в міста та райони з метою надання практичної допомоги на місцях і таке інше. На превеликий жаль, ще не скрізь створені умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціального призначення та інженерно-транспортної інфраструктури, забезпечення вільного їх пересування в населених пунктах області і країни загалом.

Протягом першої половини 2019 року працівники центру, з метою надання методичної та практичної допомоги, здійснювали виїзди до міст та районів області (Бахмут, Слов’янськ, Краматорськ, Костянтинівка, Лиман, Добропілля, Волноваський р-н). Були організовані зустрічі з учителями та керівниками навчальних закладів та реабілітаційних центрів з метою розширення контингенту займаючихся, у ході яких вдалося досягнути попередніх домовленостей щодо напрямків розвитку фізичної культури та спорту. Під час перевірок інформації наданої у річних статистичних звітах 2-ФК був виявлений ряд недоліків. Слід зазначити те, що під час заповнення статистичних звітів відповідальні працівники плутають поняття «заняття реабілітацією» та «заняття спортом» (які повинні проводитися систематично на обов’язковій основі), тому цифри у звітах у більшості випадків завищені.

Дуже актуальною залишається проблема розвитку та підготовки дітей з інвалідністю до професійного спорту. Прийняття закону про інклюзивне навчання не сформувало механізму залучення дітей з вадами до занять спортом та розвитку їх фізичних здібностей. Ще гостріше постає проблема забезпечення безперешкодного доступу до закладів дітей з ураженнями опорно-рухового апарату, зокрема тих, що пересуваються на візках, та дітей з вадами зору. А відсутність механізму та умов для впровадження інклюзивної освіти гальмує сам розвиток та підготовку спортсменів з інвалідністю до професійного спорту.

З метою залучення нових бажаючих до занять спортом серед осіб з інвалідністю, популяризації та відкритості діяльності центру, функціонує офіційний сайт центру за адресою: invasport.dn.ua. На ньому розміщена детальна та актуальна інформація щодо діяльності центру: історія з часів заснування, структура та склад працівників, законодавча база, календарний план, відомості про видатних спортсменів та тренерів регіону, фото- та відеогалереї, рейтинги тренерів/спортсменів області та багато іншого. За півріччя на сайті було висвітлено 78 інформаційних статей стосовно проведення спортивних заходів різного рівня (чемпіонати та Кубки міст, області, України, Європи та світу) та участі атлетів Донеччини у цих заходах. Щомісячно сайт відвідують в середньому близько 1400 користувачів. Також найактуальніша інформація щодо участі спортсменів у змаганнях публікується у групі ДРЦ «Інваспорт» у соціальній мережі Facebook, а на сайті Youtube висвітлюються відеофрагменти змагань.

Підсумовуючи вищенаведене, у першому півріччі 2019 року ДРЦ «Інваспорт», в цілому, виконав заплановані згідно програм та календарного плану спортивних заходів показники, але залишилася низка проблемних питань у містах та районах, які будуть вирішуватися протягом заключної частини року.

admin